INTERAKTIVNÍ MAPA - TEREZÍN

Vyberte číslo na mapě a kliknutím zobrazíte podrobnosti:

Mapa Bohušovické kotliny.Mapa Bohušovic nad Ohří.

Město Terezín má zvláštní atmosféru, která ale snadno může uniknout těm, kteří přijedou autobusem, projdou muzejní expozice, něco pojedí a zamlklí zase odjedou. My vás zveme pod povrch. Zveme vás na procházku zapomenutými místy, ze kterých dýchá historie, příběhy nad kterými se tají dech, s průvodci, kteří zde za války žili svůj každodenní život. Od února 1943 totiž začala ve VEDEM vycházet rubrika "Toulky Terezínem". Šéfredaktor Petr Ginz a později další chlapci z "Heimu 1" navštěvovali nejrůznější zákoutí terezínského ghetta, rozmlouvali s jeho pracovníky, nebo obyvateli a na základě svých pátrání psali reportáže, často doplněné drobnými kresbami. Je až neuvěřitelné, kam všude se jim tehdy podařilo proniknout. Vznikl tak zcela autentický průvodce ghettem, zajímavý navíc neotřelým a mnohdy vtipným pohledem 13 -15-ti letých kluků.

Interaktivní mapa umisťuje texty z VEDEM do míst, kde se převážně odehrávaly. Kromě klasických reportáží zde najdete i příhody nebo vzpomínky, které se nedaly nějak lokálně zařadit. Popisky k místům na mapě vycházejí z dobových názvů, z názvů kasáren (ještě před zřízením ghetta) nebo z dnešního využití.

Přejeme šťastnou cestu, otevřené srdce a hodně odvahy.

Úvodní texty představující jednotlivé objekty a místa v ghettu jsou převzaty z knihy
Mgr. Ludmily Chládkové, Terezínské ghetto, nakl. V Ráji, Praha 2005. 

Další texty pochází z knihy Marie Rút Křížkové, Je mojí vlastí vlastní hradba ghett nebo přímo z originálů z časopisu Vedem.