BLOK H II

Tzv. Bauhof, kde byly dílny pro různé druhy řemesel. Nedaleko odtud, v chodbě pevnostních hradeb u bývalé Litoměřické brány, se r. 1945 budovala plynová komora.

JEDNA MOJE PŘÍHODA Z PRÁCE

Asi před čtrnácti dny jsem nastoupil práci jako učedník v jedné mechanice. Když jsem první den nastoupil do práce, každý myslil, co nejsem. Ale asi se zmýlili. Pan mistr řekl, že mu máme podat "šajby". Já se chvilku díval nechápavě, ale pak jsem přece šel. Nevěděl jsem co to je, až jsem v myšlenkách došel k soustruhu. Ten mi padl pak na jeho ložisko. Vzal jsem ho a donesl jsem ho. Mistr řekl, že to není ono. Jeden dělník, Němec, něco řekl o cvocích. Konečně jsem se odhodlal se zeptat. Někdo mi ochotně upřesnil, co to je. Byly to dva mosazné plechy, ohnuté do pravého úhlu. Ale zase jsem nevěděl, na co to je. Ale i to mi vysvětlil. I já vám to chci vysvětlit. Šajby se používají, když se pilují ve svěráku měkké plechy, např. mosaz, hliník atd. Vloží se tam, aby se to nepoškodilo. Tím končím a doufám, že se mi to víckrát nestane.

Neumann.

REPORTÁŽ Z BAUHOFU

Bauhof se skládá z více dílen. Jsou tam zámečnické dílny, truhlářské dílny (…) atd. Nejdříve vás uvedu do truhlářské dílny. V truhlářské dílně se dělají všechny zařízení do bytu a baráku. Vedle truhlářské dílny je strojovna. Jsou tam čtyři druhy strojů. Pásovka, hoblovačka, fréza a kraj – mašina. Na pásovce se hlavně vyřezávají veškeré součástky hraček. Součástky hraček jsou pak poslány do kartonaše(?), kde se glasspapírem čistí. Potom se pošlou do jiné místnosti, kde je barvějí. Když je to hotové, tak se přistoupí k hlavní práci a sice dávání veškerých součástek hraček dohromady. Když jsou hračky komplet, tak se dají do beden a odvezou na komandaturu. Na hračkách pracuje asi 5 osob a udělalo se jich asi 2000 kusů. Počítáme, že se jich vyšlojzovalo (pozn.=ukradlo) 50 kusů.

Kopa.

FOTOGRAFIE BLOK H II