HŘBITOV S KREMATORIEM

Židovský hřbitov s krematoriem. Na ploše okolo krematoria bylo do jednotlivých i hromadných hrobů pohřbeno v prvním roce existence ghetta na 9 000 zemřelých vězňů. V krematoriu postaveném vězni byli spalováni nejen mrtví z ghetta, ale též oběti policejní věznice.

VEDEM - NĚCO O KREMATORIU A KREMACI

Mnohému z vás prolétne hlavou otázka: Co je to kremace a jak asi vypadá krematorium? Chci vám tedy nejprve něco říci o kremaci.
Z moderního stanoviska je kremace neboli spálení v každém ohledu hygieničtější. "Proč?" otáže se každý z vás. V hrobě se maso rozkládá a během deseti let úplně zmizí a zbude jenom kostra.
Při kremaci však maso během několika minut se spálí. Nejzajímavější částí
krematoria je pec, která se vytopí na 800 až 1200°C. Nejnovější a vůbec nejlepší vytápěcí zařízení je topení naftou. K vytopení jedné pece se spotřebuje šest až devět litrů nafty. Aby se teplota v peci nezvětšovala či aby nepřestupovala 1200 °C, je v peci deset dýsnů, t.j. vtlačovačů vzduchu, které vtlačují do pece studený vzduch. Klesá-li pak teplota pod 800 °C, uzavře se přívod vzduchu, čímž opět teplota stoupne. Pec jest vyšamotována 10 cm silným šamotem. Postup při kremaci je tento: Mrtvola se nejprve dá na těžký železný vůz, který je umístěn vzadu na vyvýšené podlaze, a pak se všoupne zadními dveřmi do pece. Zde se vozy samočinně zbaví přítěže a za několik vteřin se vrátí.
Jak je známo, skládá se tělo ze 75 % vody, a přijde-li proto do velkého žáru, počne se voda v těle vařiti, čímž se mrtvola pohybuje. Spálí-li se již celé maso a kosti napolovic a zbude menší hromádka, sešoupne ji zřízenec pohrabáčem asi čtyři metry dlouhým na střední oddíl pece, kde se kosti spalují dál. Nahoru se pak dá nová mrtvola, a tak se pálí dvě najednou. Jsou-li kosti již dostatečně spáleny, sešoupne je opět zřízenec na dolení oddl, který se zve rošt. Pod roštem nalézá se pekáč, do kterého se zbytky vysypou a pak dají vychladnout. Mrtvola se pálí asi 25 až 40 minut. Je zajímavé, že kremace ženy trvá pouze poloviční dobu než u muže.
Jistě vás také bude zajímati, jak se mrtvoly pálí zde, v terezínském krematoriu, a jaké je jeho zařízení. I to vám mohu říci. Zde v Terezíně bylo vybudováno krematorium před půl rokem.
Je to tedy nejmladší krematorium v protektorátě. Ce se týče spalování, spalují se mrtvoly, které zemřely infekčními nemocemi nebo které byly zavšiveny, i s rakvemi.
Popel pak se dává do papírové urny o rozměrech 22 X 18, které se ukládají v "urnovém háji" v bývalém pivovaře. O tom vám však povím příště.

Blesk (Zdeněk Taussig)

STREET VIEW

FOTOGRAFIE HŘBITOV S KREMATORIEM