JIŽNÍ VRCH

Jižní vrch, na němž bylo v r. 1943 zřízeno sportoviště a povolen přístup dětem i dospělým.
Po 2. světové válce sloužil také pro vojenské účely, byla tu vybudována střelnice, dnes prostor chátrá.
Na jižním vrchu lze ještě najít rozpadající se domek správce hřiště z doby ghetta.

BAŠTA

Bašta, terezínské hřiště; když jsem byl poprvé na baště, skýtala tato jakožto hřiště smutný pohled. To, čemu se říkalo hřiště, byla pláň zvlněná hrbolky, na níž pracovala skupina mladistvých, jež byla zaměstnána zarovnáváním hřiště.
Od té doby uběhl dlouhý čas. Pak se rozneslo po škole, že budeme nacvičovati hru na zahájení bašty; a sotva se tato zpráva rozlétla po L 417, přišla nová: Velký nástup mládeže na baště, kde jí bude hřiště slavnostně odevzdáno. Jat zvědavostí šel jsem se podívat na baštu. A tu se mi naskytl pohled: Krásné hřiště s dvěma brankami. Tu se objevila přede mnou práce našich kamarádů. Práce ta byla vykonána nejen pro nás, ale pro veškeré terezínské obyvatelstvo. To, o čem jsem zde psal, byla jen malá ukázka, že dospělí, kteří řikají, že mládež v Terezíně se učí jen šlojzovat, jsou na velikém omylu. Mládež se zde učí jedné věci, vážit si manuelní práce.

Švejk (Hanuš Kominík)

REPORTÁŽ O VČEREJŠÍM ATLETICKÉM ODPOLEDNI


Haló, haló, jsme na stadionu bašty! Je právě před velkým atletickým utkáním L 417. Odpoledne bylo rozděleno na několik disciplín. První je štafeta mladších (40x60m). Běží domovy: X. VI; VII. Po několika minutách vítězí o pár metrů domov VII. Následuje štafeta starších, kde mezi IX a V. je i náš domov. Nastupujeme v této sestavě: E. Pollak, Taussig, Roth, Fischl, Pollak H., Herlich. Po urputném boji si náš domov nese vítězství! E. Pollak běžel velice hezky a jen on docílil tohoto vítězství, ale i ostatní běželi velice hezky. Příští disciplína byl volley-ballový turnaj. Náš domov postavil dvě mužstva, první družstvo
bylo: Ohrenstein, Taussig Z.; druhé: Pollak H., Fischl. Prvé mužstvo se dostalo po velkých vítězstvích do finále, kde mužstvem pětky bylo poraženo 13:16. Dále byla hra míčem s poutkem. Několik hodů
a Jednička se ujímá vedení! Jsou poslední hody. Stav je Erik Pollak, Taussig, Lzaban. Taussig hází, ale zůstává na stejném místě. Po tom jde Erik. Rudla Weil ho poučil, aby dobře házel. Erik je deprimovaný! Již se rozbíhá a Rudla Weil stále nepřestává! Erik hází ale ne daleko. Zůstává na stejném místě.
Jako poslední hází Lzaban, který hází o ½m více. Tím pětka dobývá druhé vítězství dne. V příštím závodě sice v běhu na 400m to byla opět pětka, která si vítězstvím Karla Lzabana odnesla další trofej: za nás startoval E. Pollak a Suturami. Jistě bychom tuto disciplinu vyhráli, kdyby se E. Pollákovi nepřipletl do cesty starý děda přes kterého udělal přemet. Ale přesto, ač byl po pádu asi čtvrtý doběhl k cíli druhý, těsně po Gabamovi. Třetí byl Zajíček z devítky. Jak další bylo footbalové utkání dvou vybraných mužstev školy. Zápas byl celkem dobrý, ale podle úsudku diváků se tam někteří hráči nehodili. Ke konci druhého poločasu byl zraněn Rudla, který prý má lehký otřes mozku. Ale přesto doufáme, že bude zase brzy chytat. Počasí bylo velmi pěkné až na vítr, který byl jak tajfun. Zapomněl jsem se zmínit o běhu madrichů, předního traktu proti zadnímu. Závod vyhrál zadní trakt, za který startoval O. Klein, K. Decmier, Klauber a mimořádně pan prof. Eisinger. Tím končím a přepojujeme na Zlámanou Lhotu.