ČASOPIS KAMARÁD
Časopis Kamarád vycházel v objektu Q 609, v dětském domově umístěném v jednopatrovém domě, kde byli v celkem deseti místnostech ubytování chlapci i děvčata různého věku a národnosti (kromě Čechů i Židé z Německa a krátký čas i děti z Dánska). Pavel Gross, jeden z přispěvatelů „Kamaráda“ popsal chlapeckou část domova takto: „V prvním patře máme krásný pokoj s balkonem, v němž je nás třiadvacet. Na podlaze je téměř vždy nejvíce smetí, neboť jak se ukázalo, chvíli po zametení je podlaha jako před tím. O záchodech a umývárně raději mluviti nebudu, kdo bydlí u nás, ví, že tam panuje celoroční druhá potopa světa.“
Šéfredaktorem časopisu„Kamarád“ byl Ivan Polák a celkem do něj přispívalo do 22 chlapců ve věku 11 – 15 let. Od října 1943 do září 1944 vyšlo celkem 22 čísel, zpočátku každý pátek, později již nepravidelně. Smysl časopisu přestavil jeho šéfredaktor Ivan v prvním čísle následovně: „Zahajujeme dneškem časopis, který má být obrazem našeho domova. Je to náš první samostatný krok vpřed, jde to podnik, jenž je v zájmu náš všech. Má nám být nejen zábavou, a pobavením v nudě, má nám být i poučením a reprezentantem našeho domova. V něm máme vidět své dílo, proto snažme se jej mít co nejlepší. Očekávám proto ode všech ruku k dílu a doufám, že nám bude „Kamarád“ v budoucnu opravdovým kamarádem.“
Klukovskou redakci i ostatní obyvatele heimu v Q 609 postihly již v prosinci 1943 transporty na Východ. Likvidační transporty v září a říjnu 1944 z Terezína do Osvětimi – Birkenau pak představovaly konec nejen pro vydávání časopisu, ale i pro mladé životy většiny jeho autorů.
Více si o časopisu a Q609 můžete přečíst zde.
Tyto webové stránky jsou součástí projektu Terezínská štafeta, více se dozvíte zde.